Festiwale >> Krynica Zdroj >> 2008 Festiwal
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


KRYNICKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ CHRZEŚCIJAŃSKĄ - 2008

Ojciec św. Jan Paweł II powiedział: „Dziesięć wieków naszej przeszłości religijnej, narodowej i państwowej, dziesięć wieków naszej kultury tak bardzo humanistycznej, bo chrześcijańskiej, jest wspólną własnością i dziedzictwem, wyposażeniem i bogactwem, z którego wciąż na nowo musimy czerpać". Nasza inicjatywa jest potwierdzeniem tego, jak z myślą o przyszłości kultury, należy odwoływać się do minionych i teraźniejszych doświadczeń chrześcijaństwa.

Propagować wartości kulturalne można w różnoraki sposób. Jednym z nich są spotkania festiwalowe, które staramy się organizować od trzech lat. Jesteśmy przekonani, iż Krynickie Spotkania z Kulturą Chrześcijańską wpisały się już w nurt tych wszystkich inicjatyw, które niestrudzenie kultywują rodzimą religię, historię i tradycję.


BIURO FESTIWALU:
ks. Bogusław Skotarek - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Robert Grudzień - Dyrektor Artystyczny - /tel. 601 306 483/; robert@grudzien.pl www.grudzien.pl
Halina Pajda - Sekretarz Biura /tel. 607 589 292/
Teresa Walencik, Justyna Pajor - członkowie Biura Festiwalowego

Adres biura: Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP
33-380 Krynica - Zdrój; ul. Kościelna 2, tel. 018-4715005
http://www.wnmpkrynica.diecezja.tarnow.pl
Konto bankowe: PKO BP o/Krynica: 83 1020 3453 0000 8702 0058 7725

PATRONAT HONOROWY:
BISKUP TARNOWSKI - WIKTOR SKWORC
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO - MAREK NAWARA
BURMISTRZ KRYNICY-ZDROJU - EMIL BODZIONY

INAUGURACJA FESTIWALU:
21 marca  - WIELKI PIĄTEK
Godz. 22.00 - Droga Krzyżowa /kościół zdrojowy/
„DROGA KRZYŻOWA" PLINIO CORRÊA DE OLIVEIRA
WYKONAWCA: KRZYSZTOF KOLBERGER - narrator

„Droga krzyżowa" została napisana przez Plinio Corrêa de Olivierę, znanego brazylijskiego poetę i działacza katolickiego ubiegłego stulecia, wspaniałego obrońcę cywilizacji chrześcijańskiej, obdarzonego przydomkiem „krzyżowca" XX wieku.

PLINIO CORRÊA DE OLIVEIRA - urodzony w 1908 roku w São Paulo. Prawnik, dziennikarz i pisarz. Profesor historii kultury w kolegium uniwersyteckim, jak również historii współczesnej na wydziałach São Bento oraz Sedes Sapientiae Katolickiego Uniwersytetu w São Paulo.

Jego dzieło „Rewolucja” i „Kontrrewolucja” (1959) jest znane na całym świecie. Ukazał w nim, jak pewne siły i prądy duchowe łączyły się już od XIV wieku, aby usunąć ze świata owoce odkupienia, wysłużonego nam przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jednak dziełem życia Corrêa de Oliveiry było założenie w 1960 roku Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP), które rozprzestrzeniło się na całym świecie. TFP to autonomiczne organizacje o profilu katolickim, które stawiają sobie jako cel obronę i promowanie wartości kultury chrześcijańskiej w życiu publicznym. Profesor Plinio Corrêa de Oliveira zmarł w roku 1995.

Niniejsza „Droga krzyżowa” została opublikowana po raz pierwszy w marcu 1951 roku w brazylijskim miesięczniku „Catolicismo”. Różne dzienniki Ameryki Łacińskiej przez wiele lat drukowały ten tekst w okresie Wielkiego Postu. Arcybiskup Rafael Sarmiento Peralta z Nowej Pampeluny, biskup sufragan Gabriel Diaz Cueva z Guayaquil z Ekwadoru oraz arcybiskup Rene Fernandez z Sucre (Boliwia) udzielili mu Imprimatur.
KRZYSZTOF KOLBERGER - Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów współczesnego kina i teatru. Jest absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył w 1972 roku. W tym samym roku zadebiutował w teatrze. Dwa lata później po raz pierwszy wystąpił przed kamerami w serialu „Ile jest życia”.

K. Kolberger jest doskonałym aktorem dramatycznym. Na swoim koncie ma mnóstwo niezapomnianych kreacji filmowych . Aktor pracuje również jako reżyser teatralny i w tej dziedzinie może także pochwalić się znaczącymi sukcesami.

W sobotni wieczór - 9 kwietnia, tydzień po śmierci Jana Pawła II, Krzysztof Kolberger przedstawił Jego „Tryptyk rzymski" w Instytucie Polskim w Rzymie. Ostatnio został nagrodzony Superwiktorem za 2006 rok.

Filmografia /wybrane filmy/: „Ile jest życia” /1974/, „Mazepa” /1975/, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” /1979-1981/, „Dziewczęta z Nowolipek” /1985/, „Klątwa Doliny Węży” /1987/, „Kornblumenblau” /1988/, „Kanclerz” /1989/, „Dzieje mistrza Twardowskiego” /1995/, „Ekstradycja” /1995/, „Pan Tadeusz” /1999/, „W pustyni i w puszczy” /2001/, „Sfora' /2002/, „Rozdroże cafe” /2005/, „Katyń” /2007/, „Popiełuszko' /2008/.

2 kwietnia - ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II
godz.19.30 - Spektakl słowno-muzyczny /kościół zdrojowy/
PONTYFIKAT JANA PAWŁA II - „DAR I TAJEMNICA”
WYKONAWCY:
Olgierd Łukaszewicz - recytacja
Magdalena Idzik - śpiew
Krzysztof Seroka - organy
Scenariusz: ks. prof. Jan Sochoń, Jerzy Zelnik

DAR i TAJEMNICA - koncert poświęcony Janowi Pawłowi II
Poezja, wiersze Karola Wojtyły i część I „Tryptyku rzymskiego", wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy", niektóre myśli z wywiadu rzeki „Przekroczyć próg nadziei", fragment Listu do twórców - to część tego Daru, jakim było posługiwanie Karola Wojtyły - Jana Pawła II. A Tajemnicą jest .... to, czego nie da się do końca nazwać: wiara każdego, obecność Boga w nas. Słowo i muzyka, dopełniając się wzajemnie, zbliżają nas do tej Tajemnicy.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ - Urodził się w 1946 roku w Chorzowie. Jest absolwentem krakowskiej PWST (1968). Dwa lata po debiucie w krakowskim Teatrze Rozmaitości trafił do Warszawy. Przez kilkanaście kolejnych sezonów związany był ze stołecznymi scenami: Teatrem Dramatycznym, Współczesnym, Powszechnym i Narodowym.

Jeszcze jako student zadebiutował w filmie „Jowita” (1967). Jego filmowe role zostawały zapamiętane, a w świadomości widzów szybko utrwalił się wizerunek wrażliwego i uduchowionego aktora. Oto niektóre tytuły: „Sól ziemi czarnej” (1969), „Perła w koronie” (1971), „Brzezina” (1970), „Lekcja martwego języka” (1979), „Noce i dnie” (1975), „Dzieje grzechu” (1975), „Wierna rzeka” (1983), „Gorączka” (1980), „Seksmisja” (1983).

Na scenie teatralnej zadebiutował rolą Walerego w „Świętoszku” Moliere'a (1969). Kolejne to: Wacław w „Zemście” Aleksandra Fredry (1970), Billy z „Lotu nad kukułczym gniazdem” Dale'a Wassermana (1977) w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Zasłynął jako znakomity interpretator poezji.

Obecnie występuje na scenie Teatru Współczesnego. Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych przed Teatrem Narodowym odbyły się: „Namiot Przymierza” (1999) będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz „Sybir - Ostatnie pożegnanie” (2000) - hołd złożony zesłańcom. Teatralnymi „patronami" Łukaszewicza stali się F. Kafka i T. Różewicz.

MAGDALENA IDZIK - Absolwentka Ak. Muzycznej w Warszawie. Urodzona w Kielcach, gdzie rozpoczęła naukę śpiewu w klasie Zofii Zamojskiej-Pabich. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1995 roku przedstawieniem „Śpiewnik domowy".

Obecnie ma na swoim koncie wiele partii operowych. Wykonuje muzykę oratoryjną, kantatową, kameralną. Ważnym wydarzeniem dla śpiewaczki było wykonanie requiem W. A. Mozarta dla królowej belgijskiej Fabioli zorganizowanym w piątą rocznicę śmierci króla Boudouina. Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie do udziału w koncercie z Andreą Bocelli w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Magdalena Idzik współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Teatrem Narodowym oraz filharmoniami w całym kraju. W 2001 roku ukończyła Akademię Rossiniowską we Włoszech pod kierunkiem Alberto Zeddy.

Koncertowała w Nowym Yorku, Tokio, Paryżu, Toronto, Brukseli, Luxemburgu, Kilonii, Amsterdamie i innych miastach. W listopadzie 2002 roku zaprezentowała się na koncercie „Gwiazdy dla Europy", a w roli dyrygenta wystąpił wybitny argentyński tenor Jose Cura.

15 sierpnia – ODPUST PARAFIALNY
GODZ.11.45 /kościół zdrojowy/
WYKONAWCA: Bornus Consort – schola gregoriańska

Bornus Consort to jeden z najwybitniejszych w Polsce zespołów zajmujacych się średniowieczną polifonią wokalną. Schola Gregoriańska Silesiensis skupia się zaś przede wszystkim na badaniu i wykonywaniu chorału gregoriańskiego z XIII i XIV w., bazując na żródłach dominikańskich i franciszkańskich z tamtego okresu. Teraz oba zaspoły postanowiły połączyć swoje siły. Na płycie In agenda defunctorum znajdziemy pasjonujace wykonanie Missa Requiem  franko-flamandzkiego kompozytowa Johanesa Ockeghema, unznawanego za jednego z najwybitniejszych XV-wiecznych twórców stylu a capella. Ta najstarsza ze znanych polifonicznych mszy żałobnych w wykonaniu obu zespołów poraża perfekcyjnym połaczeniem partii kantorskich i chorału oraz prawdziwie purystyczną praktyka wykonawczą sredniowiecznej muzyki liturgicznej.


12 października  DZIEŃ PAPIESKI
godz.19.30 - Spektakl słowno-muzyczny /kościół zdrojowy/
„WOŁAM DO CIEBIE, CZŁOWIEKU”
WYKONAWCY:
Grażyna Barszczewska - recytacja, scenariusz i reżyseria
Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały koncertowe
Robert Grudzień - organy

„Wołam do Ciebie, człowieku” - to spektakl teatralno-muzyczny w oparciu o życie Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty, która wskazuje dzisiejszemu człowiekowi drogę pojednania i trwałego pokoju. Uczy nas radości, prawdy i miłości.

GRAŻYNA BARSZCZEWSKA - Aktorka teatralna i filmowa. Ma w swoim dorobku ponad 150 wiodących ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji, występy w Kabarecie Dudek i na estradzie, recitale piosenek, nagrane płyty.  Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami w kraju i za granicą. Od 1983 r. związana z zespołem Teatru Polskiego w Warszawie.

Urodziła się 1 maja 1947 r. w Warszawie. Wykształcona muzycznie. Ukończyła PWST w Krakowie. Zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu „Czajki” A. Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Po dwóch pracowitych sezonach otrzymała angaż do warszawskiego teatru Ateneum, w którym przez dziesięć lat grała role liryczne, dramatyczne i komediowe. W Warszawie na szerszą skalę rozpoczęła współpracę z teatrem telewizji („Maria Stuart” J. Słowackiego) i filmem. Ogromną popularność przyniosły G. Barszczewskiej wiodące role w serialach telewizyjnych (m.in. niezapomniana Nina Poniemirska w znakomitej ekranizacji „Kariery Nikodema Dyzmy”).

W 1982 r. po sukcesie Gizeli w „Dwojgu na huśtawce” (reż. K. Kutz) została zaproszona przez Kazimierza Dejmka do roli Olivii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira w Teatrze Polskim. W ciągu wielu sezonów kreowała role z wielkiego repertuaru (m.in. Porcja w „Kupcu weneckim”, Magdalena w „Pierścieniu Wielkiej Damy”, Elwira w „Tartuffie”).

Za osiągnięcia zawodowe została dwukrotnie uhonorowana nagrodą pierwszego stopnia Komitetu ds. Radia i Telewizji (1984 i 1988), Wielkim Splendorem (1999), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003). Za działalność charytatywną połączoną ze sztuką „Solo na dwa głosy” została wyróżniona „Motylem 2001” oraz honorowym członkostwem Stowarzyszenia Chorych na SM.

GEORGIJ AGRATINA - FLETNIA PANA, CYMBAŁY KONCERTOWE, SOPIŁKA

Urodzony w 1948 roku w Mołdawii. Od 5. roku życia uczył się gry na skrzypcach, cymbałach oraz fletni Pana. Absolwent Konserwatorium Muzycznego w Kijowie. Od 1970 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie. Koncertował  z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA, Mongolii, Holandii, Polsce oraz w Mołdawii. W programie artysta  prezentuje muzykę narodową; ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną.

Skomponował wiele utworów oraz dokonał opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych, zespołów kameralnych i organów. W roku 2002 obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Ostatnim ogromnym sukcesem Artysty w Polsce były koncerty z SYMFONIĄ VARSOVIĄ pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka i samego KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO.

IMPREZY TOWARZYSZACE:

LETNIE KONCERTY ORGANOWE W KOŚCIELE ZDROJOWYM

 9 czerwca, godz.19.30 – Marian machura /organy, Zygmunt Jankowski /śpiew/
 7 lipca, godz.19.30    – Kinga Szostak /skrzypce/, Ryszard Szostak /skrzypce/
21 lipca, godz.19.30    – Piotr Piątek /organy/
4 sierpnia, godz.19.30  – Katarzyna Mazurek /organy/

IMPREZY SPORTOWE W RAMACH FESTIWALU

31 MAJA, GIDZ.10.00 – TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO
 7 CZERWCA, GODZ.10.00 – „Niech się kręci” – wyścig kolarski
13 czerwca, godz.16.00 – halowy turniej piłki noznej
Współorganizatorem festiwalu imprez sportowych jest MOSiR w Krynicy Zdroju
oraz imprez kulturalnych
Centrum Kultury Krynica Zdrój