Festiwale >> zARTYSCI >> Walewska Malgorzata
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowaniehttp://www.grudzien.pl/img/filharmonia_plakat_Walewska.jpg

cv /krótkie/

Małgorzata Walewska – mezzosopran.

Absolwentka Akademii Muzyczej w Warszawie w klasie prof.Haliny Słonickiej. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych: I nagr. na Konkursie Alfredo Krausa w Las Palmas w '92r, finał konkursu LucianoPavarottiego w Filadelfii, finał konkursu Belvedere w Wiedniu i dwie nagrody dla najlepszego mezzosopranu w konkursie Moniuszkowskim w Warszawie.

Przez fanów i wielu krytyków jej głos uznawany jestza najbardziej erotyczny na świecie. Niezrównana Carmen, Dalila, Amneris, Azucena, Santuzza, Hrabina...Jeszcze jako studentka zadebiutowała w Operze Narodowej w Warszawie rolą Azy w operze Manru I.J.Paderewskiego. Występowała w najsłynniejszych salach operowych: nowojorskiej Metropolitan Opera, San Francisco, Seattle, Covent Garden w Londynie, Teatro Real w Madrycie., Teatro Nacional de Sao Carlos w Lizbonie, Deutsche Oper Berlin, New National Theatre w Tokio. Podczas kontraktu w wiedeńskiej Staatsoper w latach 96-98 po raz pierwszy występowała u boku największych gwiazd opery, Luciano Pavarottiego, Placido Domingo, Jose Cury, Edyty Gruberowej i innych.

W 1999 roku brytyjski magazyn THE TIME wytypował Małgorzatę Walewską jako „jedną z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie“. Została także uhonorowana Perłą Polskiej Gospodarki za krzewienie kultury Polskiej na świecie i odznaczona krzyżem „Milito pro Christo“ za wybitną interpretację "AVE MARIA". Płyta osiągnęła status platynowej.

Wydana na DVD Gliwicka inscenizacja„Carmen“ z Walewską w roli tytułowej została uznana za Wydarzenie Kulturalne roku i nagrodzona Złotą Maską. Inne solowe albumy dostępne w Polsce to płyta z ariami operowymi "VOCE DI DONNA",płyta z pieśniami Szymanowskiego i Wagnera, złota płyta "MEZZO"- z crossoverowymi aranżacjami Piotra Rubika, album „Walewska i przyjaciele“ został wyróźniony Asem Empiku za najlepiej sprzedawaną płytę. Wielkim powodzeniem cieszy się album “FARNY” zawierający arie G.F.Haedla, pieśni religijne i utwory organowe w wykonaniu Roberta Grudnia.

W tym sezonie na rynku polskim i brytyjskim ukazał się pierwszy Kolędowy album Małgorzaty Walewskiej “Christmas Time”cv /pełne/ 

MAŁGORZATA WALEWSKA (mezzosopran)

 

ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F.Chopina w Warszawie, w klasie Prof. Haliny Słonickiej w 1994 r.

W czerwcu 1991r, będąc na trzecim roku studiów zadebiutowała w Operze Narodowej w Warszawie rolą Azy w operze “Manru” I.J. Paderewskiego. Od tego czasu można było podziwiać ją w warszawskiej operze między innymi jako Fenenę (Nabucco – G.Verdi) i Amneris (Aida – G.Verdi), Grzech (Raj utracony – K.Penderecki), Carmen (G.Bizet), Charlottę (Werther - J.Massenet), , Judytę (Zamek Księcia Sinobrodego - B.Bartok), Małgorzatę (Potępienie Fausta - H.Berlioz), Hrabinę (Dama Pikowa – P.Czajkowski)

Walewska jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów;

Jest laureatkąwielu międzynarodowych konkursów: II nagroda na I Miedzynarodowym Miedzyuczelnianym Konkursie Wokalnym we Wroclawiu (1990)

I nagroda naII Miedzynarodowym Konkursie Alfredo Krausa w Las Palmas

(Hiszpania,1992,).

Finalistka Konkursu Luciano Pavarottiego w Filadelfii(USA,1992).

Finalistka Konkursu wokalnego Belvedere w Wiedniu (1992).

Laureatka dwóch nagród dla najlepszego mezzosopranu na

Miedzynarodowym Konkursie im. St.Moniuszki w Warszawie (1992)

 

W 1999 roku brytyjski magazyn THE TIME wytypował Walewską jako „jedną z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.“

W konkursie Perły Polskiej Gospodarki2008r. została uhonorowana Perłą Honorową za krzewienie kultury Polskiej na świecie.

 

Pierwszy kontrakt zagraniczny odbył się od razu po studiach (1994), w Niemieckim Bremer Theater, gdzie wystąpiła jako Cieca w „Giocondzie“ A.Ponchiellego. W trakcie tego kontraktu Walewska pojechała na przesłuchanie do Wiedeńskiej Staatsoper, czego efektem był angaż w latach 96/98. Tu po raz pierwszy pracowała z największymi gwiazdami; Luciano Pavarottim, Placido Domingiem, Luisem Limą, Simonem Estesem, Dimitrim Hvorostovskim, Thomasem Hampsonem,Renato Brusonem, Berndtem Weiklem, Editą Gruberovą, Marjaną Lipovšek, Gabrielle Schnaut.

 

We Włoszech Walewska zadebiutowała w 1995 roku jako Magdalena (Rigoletto) w festiwalowej produkcji Teatro della Opera di Roma w Villa Borghese. Konsekwencją tego debiutu był kontrakt z Teatro Comunale di Bologna w sezonie 03/04, gdzie śpiewałaUlrykę w Balu Maskowym. Wraz z bolońską obsadą pod dyrekcją maestro Danielle Gattiego została zaproszona na tournee po Emilli Romanii (wystepowała wFerrarze, Piacenzy, Reggio Emilii, Modenie).

 

W Semperoper w Dreźnie (od 1999) przez parę sezonów Małgorzata Walewska śpiewałamiędzy innymi Miss Quickly w Falsaffie i Ulrykę w Balu maskowym G.Verdiego.

W Deutsche Oper Berlin zadebiutowała jako Ms.Quickly potem śpiewała Amneris i po raz pierwszy Azucenę w Trubadurze Verdiego. W 2007 została zaproszona ponownie do roli tytułowej bohaterki w operze Cassandra Vittorio Gnecchiego. Kolejny występ w tej operzemiał miejsce w maju2011, kiedy to Walewska jako Dalila i Jose Cura jako Samson zostali owacyjnie przyjęci przez berlińską publiczność.

WDeutsche Oper am Rhein (Düsseldorf)w Essen i Luxemburgu Walewska debiutowała rolą Amneris,W Holandii wystąpiła w Den Haag w roli Carmen a w Rotterdamie i Utrechcie w roli Santuzzy. Debiut francuski nastąpił w roku 2004 w Montpellier, gdzie Walewska po raz kolejny zaśpiewała Ulrykę w Balu Maskowym. Tą samą rolą zadebiutowała we wrześniu 2008 roku w Teatro Real w Madrycie, przedstawieniami dyrygował Jesus Lopez Cobos.

W grudniu 2007 po raz pierwszy zaśpiewała w Teatro Nacional de Sao Carlos w Lizbonie. W marcu 2008 Maestro Domingo zaprosił ją do Waszyngtonu, gdzie jej kreacja Magdaleny w Rigoletto spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków

 

 

16.III 2005r. zadebiutowała w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Dalila w “Samsonie i Dalili”. W roli Samsona partnerował jej Jose Cura. Publiczność nagrodziła spektakl stojącą owacją. Tu należałoby wspomnieć o znakomitych recenzjach z debiutu Walewskiej jako Dalili w Palm Beach Opera na Florydzie w 1998 pod dyrekcją śp.Maestro A.Guadagno. Oprócz Dalili Walewska zaśpiewała w MET Santuzzę i Amneris. Konsekwencją debiutu w MET są kolejne kontrakty w USA: w Waszyngtonie (Magdalena), Baltimore (Fenena), Honolulu (Dalila). Kreacja Judyty w Zamku Sinobrodego (II-2009) w operze w Seattle spotkała się z wielkim entuzjazmem i zaowocowała kontraktami w tym teatrze na kolejne sezony: Azucena w Trubadurze w 2010, Dulcynea w Don Kichocie Jula Masseneta i Carmen 2011r.

 

Od 1998r. śpiewaczka przez wiele lat zapraszana była do Finlandii na letni festiwal w Savonlinnie, gdzie śpiewała Santuzzę, Amneris i Carmen. W Operze Narodowej w Helsinkach zadebiutowała w 2003 jako Eboli.

Do niezapomnianych należy też interpretacja Carmen przede wszystkim w Wiedeńskiej Staatsoper i w Herodion Teather w Atenach. Wiosną 2009 Walewska ponownie stanęła w tym pięknym, antycznym teatrze tym razem jako Amneris. We wrześniu 2006Walewska zadebiutowała w New National Theatre w Tokio śpiewając rolę księżniczki Eboli w premierowym przedstawieniu Don Carlosa.

W kwietniu 2009 roku Małgorzata Walewska po raz pierwszy wystąpiła w Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie. Jako Azucena zaśpiewała cykl przedstawień Trubadura w słynnej inscenizacji Eljasa Moschinskiego. W roli Manrica partnerował jej Roberto Alagna, a przedstawienia prowadził Maestro Carlo Rizzi. Kolejnym, nowym doświadczeniem w życiu artystycznym śpiewaczki był debiut na francuskim festiwalu Sanxay, gdzie zaśpiewała swoją ulubioną rolę w operze „Aida” prasa pisała o Walewskiej „jej wysokość Amneris”. Kolejny debiut nastąpiłtrzy miesiące później w październiku w San Francisco Opera,tam zaśpiewała Azucenę.

 

 

Walewska śpiewa także repertuar oratoryjny; Magnificat (J.S.Bach), IX Symfonia (L.van Beethoven), II i III Symfonia (G.Mahler), Stabat Mater (G.Rossini), Msza C-dur Koronacyjna (W.A.Mozart), Msza Es-dur (F.Schubert), Gloria (A.Vivaldi), Requiem (G.Verdi), Krol David (A.Honegger), Te Deum (A.Bruckner), Chrystus (F.List), Mephistophila w Kantacie “Faust” (Alfred Schnittke)

Śpiewaczka ma w swoim repertuarze wiele pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych. Do jej ulubionych cykli należą: Wesendonk Lieder R.Wagnera, Les Nuits d‘ete H.Berlioza i Pieśni Hiszpańskie Manuella de Falla

 

Dyskografia

 

W 2000 roku Sony Classical wydało pierwszą klasyczną płytę Walewskiej

"VOCE DI DONNA a potem płytę MEZZO z gatunku crossover

 

W 2001 Walewska została odznaczona przez Biskupa Polowego krzyżem „Milito pro Christo“ za wybitną interpretację "AVE MARIA"- najpiękniejsze pieśni Maryjne. Płyta bardzo szybko osiągnęła status platyny.

 

W tym samym roku wraz z J.A.P. Kaczmarkiem Małgorzata Walewska odebrała platynową płytę za“Quo Vadis” – muzykę filmową wydaną przez Sony Classical

 

W 2004 r. nowy album „Walewska i przyjaciele“ wydany przez firmę Dux został wyróźniony Asem Empiku za najlepiej sprzedawaną płytę.

 

W tym samym roku firma DUX wydała „Panta Rhei“, gdzie Walewska nagrała ścieżką wokalną do ambientnej muzyki Sebastiana Olko

Utwór „Fisz“ z tej płyty został wykorzystany do Webeo (wideoklip interaktywny) autorstwa Dawida Marcinkowskiego. Webeo zdobyło kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na konkursach na całym świecie.

 

W grudniu 2007r ukazała się płyta z pieśniami Szymanowskiego i Wagnera

 

W październiku 2008r. Gliwicki Teatr Muzyczny wydał DVD Carmen z Walewską w roli tytułowej.Dwa lata wcześniej ta inscenizacja została uznana za Wydarzenie Kulturalne roku i nagrodzona Złotą Maską w najważniejszej kategorii Spektaklu Roku,

 

FARNY to płytawydana własnym nakładem. Składają się na nią pieśni religijne, arie z oper J.F.Haendla i utwory organowe nagrane na XVII – wiecznych organach w kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym. Na organach gra Robert Grudzień

 

Na tegoroczne święta Walewska wydała swoją pierwszą płytę z kolędami. Będzie to inne, bardziej nastrojowe spojrzenie na tradycyjne, polskie kolędy.

 

Małgorzata Walewska występowała wielokrotnie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby. Otrzymała statuetkę honorowego członka wspierajacego rozwój Centrum o­nkologii Ziemii Lubelskiej.


http://www.grudzien.pl/img/okladkafont..jpg