Linki >> 2006.09.09 Gniezno Penderecki
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


Plakat Gniezno

http://www.grudzien.pl/img/plakat wlasciwy.jpg
=======================================
http://www.gniezno.home.pl/index.php?p_portal_pokaz=news&p_news_idname=1157976927
Koncert pod batutą maestro Pendereckiego! 11 września 2006, 14:13
Kulturalne  
Konferencja prasowa w USC
Koncert chóru 
W sobotni wieczór tj. 9 września 2006 r. liczną gnieźnieńską publiczność zgromadził w murach gnieźnieńskiej katedry wyśmienity koncert Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod batutą maestro Krzysztofa Pendereckiego. Koncert został zorganizowany przez Urząd Miejski z okazji inauguracji Miejskiego Roku Kulturalnego 2006/2007.  W programie usłyszeliśmy: „Missa Pro Pace” Feliksa Nowowiejskiego, „Amen” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz kompozycje samego Krzysztofa Pendereckiego: „De Profundis”, „Agnus Dei” i „Pieśń Cherubińska”. Producentem koncertu i jednocześnie organistą był Robert Grudzień.
================================================================
http://www.gniezno.home.pl/index.php?p_portal_pokaz=news&p_news_idname=1156943919
www.um.gniezno.pl  Szukaj (PENDERECKI)  Koncert Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego 
 
Koncert Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego 30 sierpnia 2006, 15:02
Kulturalne 
 
Konferencja prasowa
 
Podczas konferencji prasowej 30 sierpnia br. w Urzędzie Miejskim Prezydent Jaromir Dziel oraz Henryk Pajkert, po. Dyrektora Wydziału Edukacji i Promocji zaprosili mieszkańców Gniezna na wielkie wydarzenie muzyczne - koncert w wykonaniu 50-osobowego Chóru Polskiego Radia w Krakowie pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Na organach zagra Robert Grudzień.

Koncert odbędzie się 9 września w Katedrze Gnieźnieńskiej o godz. 19.00. Wstęp wolny!

Ciesze się, że po raz kolejny tak wielkie wydarzenie odbędzie się w Katedrze Gnieźnieńskiej. Mam nadzieję, że nie zabraknie na koncercie mieszkańców - podkreslił prezydent Jaromir Dziel.

Koncert zainauguruje Miejski Rok Kulturalny w Gnieźnie. Organizatorami koncertu są:
Prezydent Miasta Gniezna Jaromir Dziel i Proboszcz Parafii Katedralnej w Gnieźnie ks .kan. Jan KasprowiczProducentem koncertu jest Robert Grudzień – Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia przy asyście Piotra Spottka. Chór przygotował – Włodzimierz Siedlik.

Patroni koncertu to:
Polskie Radio Program II
Telewizja Polska Program 3 Poznań
Radio Merkury Poznań

Fundacja im. Mikołaja z Radomia prowadzi szeroką działalność organizując w obiektach sakralnych i świeckich wystawy, koncerty, festiwale, nagrania płytowe. Do największych sukcesów Fundacji należy organizowanie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko.

Jest to trzecia już nasza współpraca z Fundacją. Wcześniejsze imprezy, tj. wieczór poetycki J. Zelnika oraz  koncert pamięci Jana Pawła II, podczas którego utwory Karola Wojtyły recytował Włodzimierz Matuszak, odniosły sukces i zyskały uznanie mieszkańców- podkreślił prezydent Jaromir Dziel.  W programie koncertu: „Missa Pro Pace”-Feliksa Nowowiejskiego, „De Profundis”, ”Agnus Del”. „Pieśń Cherubińska”- Krzysztofa Pendereckiego, „Amen” Henryka Mikołaja Góreckiego. Wstęp wolny.
============================================
http://www.parafia-internetowa.pl/?dzial=2&id=281

ks. Edmund Karuk

 Sat, 2006-09-10 13:27:27
 

Nowoczesna muzyka w starożytnej katedrze

Na początku tournee promującego muzykę współczesną zawitał do Gniezna w dniu 9 września br. Krzysztof Penderecki wraz z chórem Polskiego Radia z Krakowa. W tysiącletniej katedrze gnieźnieńskiej z licznych pogromów ocalały nie tylko poszczególne kamienie i całe fragmenty murów, ale udało się zachować nawet ulotne dźwięki, które rozbrzmiewały w jej murach na przestrzeni wieków. Ze szczególnym wzruszeniem słucha się tutaj najstarszej polskiej pieśni ku czci Bogurodzicy, która w tym miejscu miała swoją własną melodię i tekst oryginalny. Tym razem w katedrze gnieźnieńskiej szczególnych wzruszeń dostarczyła muzyka współczesna.............................