News >> 2011.10.23_Tykocin_Dzien_Kultury_Katolickiej
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowaniehttp://www.grudzien.pl/img/DSC_0424.jpg

Dzień Kultury Katolickiej Tykocin 23.10.2011

 

Anna Romantowska, Robert Grudzień, Krzysztof Ziemiec oraz twórcy filmu„Jan Paweł II. Szukałem Was…” spotkali się z publicznością podczas tegorocznego Dnia Kultury Katolickiej w Tykocinie. Gościem była także Krystyna Maria Mikulanka, konsul honorowy Malty w Polsce. Tym razem tematyka koncertu i spotkań związana była z życiem i nauczaniem papieża Polaka.

 

Młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły recytowała znana aktorka Anna Romantowska. Na organach towarzyszył jej Robert Grudzień, znany muzyk i jeden z organizatorów wydarzenia. – Idea Dnia Kultury Katolickiej jest bardzo ważna dla podtrzymania polskiejświadomości religijnej i kulturowej. Szanując inne religie i kultury, powinniśmy znać i być dumni z własnej. Organizując takie wydarzenia realizuję nie tylko własne założenia, ale także testament śp. Biskupa Jana Chrapka, który w kulturze widział ważny element budowania tożsamości narodowej i społecznej – przyznaje Robert Grudzień. Wagę akceptacji własnej, katolickiej tożsamości religijnej podkreślała też Marzena Pisarska – Kalisty, kierownik Muzeum w Tykocinie i pomysłodawczyni Dnia Kultury Katolickiej.

Kulminacyjnym punktem programu był pokaz dokumentalnego filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was…”. Mimo jesiennego chłodu, znakomita większość wiernych po mszy świętej, pozostała nie tylko na projekcji, ale także na spotkaniu z twórcami filmu, czyli Jarosławem Szmidtem reżyserem i autorem zdjęć, Michałem Walczakiem, kierownikiem produkcji, Stanisławem Szymańskim, producentem, narratorem Krzysztofem Ziemcem. W spotkaniu uczestniczyła też Krystyna Maria Mikulanka, honorowy konsul Republiki Malty w Polsce. Jak podkreślał Jarosław Szmidt, zamiarem twórców było pokazanie nie papieża zmagającego się z chorobą, ale silnego człowieka, porywającego i zmieniającego tłumy. – Mieliśmy szczęście żyć w czasach kiedy żył i nauczał Jan Paweł II – przyznał Krzysztof Ziemiec, znany szerszej publiczności jako dziennikarz telewizyjny. Dodał, że film może być pomocny młodzieży w poznaniu przekazu papieża Polaka.

Podczas Dnia Kultury Katolickiej Krzysztof Ziemiec podpisywał swoja książkę „Wszystko jest po coś …” , w której opisuje dramatyczne przeżycia, po ciężkim poparzeniu w pożarze swego mieszkania.

Organizatorami Dnia Kultury Katolickiej byli Muzeum w Tykocinie, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Parafia Rzymskokatolicka i Centrum Kultury w Tykocinie oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia.

 

 

tekst, foto.

Archiwum Muzeum w Tykocinie, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia
http://www.grudzien.pl/img/DSC_0449.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0450.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0485.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0496.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0504.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0516.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0519.jpg


http://www.grudzien.pl/img/DSC_0528.jpg