Festiwale >> Kalwaria Zebrzydowska >> 2005, X festiwal
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


Papież Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r.
http://www.kalwaria.ofm.pl/?st=papiez
X Festiwal w Kalwarii Zebrzydowskiej
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?dzial=aktualnosci&strona=12&id=230

http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?dzial=aktualnosci&strona=12&id=246
http://www.kalwaria-zebrzydowska.pl/index.php?dzial=aktualnosci&strona=12&id=265

http://www.kalwaria.ofm.pl/?st=aktualnosci_focus&id=176
http://www.kalwaria.ofm.pl/?st=aktualnosci_focus&id=191

 
X Jubileuszowy Festiwal Muzyczny
Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaria Zebrzydowska 2005

 

W hołdzie Janowi Pawlowi II

 

17.6./pt/ godz.20.00

Akademicki Chor Mariacki Organum 

Zespół Intrumentalny Ricercar

Bogusław Grzybek - dyrygent

Georgij Agratina - fletnia Pana

Robert Grudzień - organy    

 

24.6./pt/ godz.20.00

Chór Katedry Wawelskiej

Witold Zalewski – organy,

Patrycja Czarnecka – spiew

Andrzej  Korzeniowski - dyrygent

 

01.07./pt/ godz.20.00 

Wieslaw Ochman - tenor

Renata Dobosz – mezzosopran

Robert Grudzień - organy

 

08.07./pt/ godz.20.00

Chor Mieszany Eligiusz w Świątnikach Górnych

Maria Zbroja – organy

Lucjan Dmytrzak - dyrygent

 

15.07./pt/ godz.20.00

„Muzyka serca i rozumu”

Katarzyna Broda - Firla – śpiew

Józef Broda – trombity, gajdy, okaryny, drumle

Janusz Kohut – instrumenty klawiszowe

 

22.7./pt/ Kalwaria Adriano Falcioni - organy/Włochy/

 

29.7./pt/ Jerzy Zelnik - recytacje,
Jan Strömberg – tenor , Staffan Holm - organy/Szwecja/


Kalwaria w UNESCO
http://www.kalwaria.ofm.pl/?st=hi_unesco&no_m=1


informacja pobrana z:
http://www.poland.gov.pl/?document=137

Kalwaria Zebrzydowska

Kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa jest kolejne niezwykłe miejsce - sanktuarium kultu maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, stworzone na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie. 
 
Pomysłodawcą budowy był żyjący w XVII wieku wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski, który w okolicznych wzgórzach dopatrzył się podobieństwa do Jerozolimy. Najpierw wzniesiono klasztor i kościół dla bernardynów, potem liczne obiekty inspirowane poszczególnymi budowlami jerozolimskimi. Jedna z gór stała się Golgotą, inna Górą Oliwną, a rzeka - potokiem Cedron. Czterdzieści kapliczek i kościółków rozsypane jest malowniczo na okolicznych wzgórzach i w dolinie potoku. W Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą odbywają się tu barwne i widowiskowe misteria Męki Pańskiej.


Dzisiaj otwarcie X Jubileuszowego Festiwalu Muzycznego- Patronat medialny "Gazeta Krakowska"


Po raz dziesiąty odbywa się festiwal muzyczny w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego pomysłodawcą i dyrektorem jest Robert Grudzień wirtuoz gry organowej i jednocześnie prezes Fundacji im. Mikołaja z Radomia. Koncertuje o­n w całej Europie i Ameryce Północnej. W tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia pracy artystycznej. Do jubileuszowego festiwalu, który jest hołdem dla naszego Wielkiego Rodaka, dobierał szczególnych wykonawców. Jak sam stwierdził - wszyscy artyści z wielkim entuzjazmem potwierdzili swój udział. Koncerty oprócz wartości artystycznych i repertuarowych będą uzupełniane bardzo osobistymi wspomnieniami i refleksjami występujących artystów, którzy mieli bezpośredni kontakt z Janem Pawłem II. Dochodzi do tego wspaniała i szczególna atmosfera miejsca, a wszystko to składa się na niepowtarzalność festiwalu. "Muzyka tak jest z natury z nami związana, że nie możemy się bez niej obejść", to cytat z pracy Ars Musica franciszkanina o. Jana Zamora.

Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo cenił wartość kultury i jej nierozerwalność z życiem. Często w swoich naukach podkreślał konieczność funkcjonowania kultury w życiu, która to życie ubogaca. Koncerty festiwalowe odbywają się zawsze w tej samej bazylice, gdzie w sierpniu 2002 roku papież przewodniczył ostatniej Mszy Świętej w Ojczyźnie, i gdzie czuje się Jego obecność i wielkość. W poprzednich koncertach pojawiali się artyści tej miary co : Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Stefan Stuligrosz ze Słowikami i wielu innych. We wszystkich festiwalach dominuje muzyka organowa, bo jak mawiał Jan Paweł II " Muzyka organowa przemawia tam, gdzie milknie słowo". W dniu dzisiejszym o godzinie 19.00 zostanie odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. infułata Bronisława Fidelusa. Po mszy w koncercie prowadzonym pod batutą Bronisława Grzybka wystąpi Akademicki Chór Mariacki - Organum i Zespół Instrumentalny Ricercar . Solistami będą Gieorgij Agratina- fletnia Pana i Robert Grudzień - organy . W kolejnych sześciu piątkowych koncertach wystąpią: Chór Katedry Wawelskiej, światowej sławy tenor Wiesław Ochman, Chór Mieszany Eligiusz ze Świątnik Górnych, Józef Broda - okaryny, drumle. Ze specjalnym programem słowno -muzycznym poświęconym pontyfikatowi Jana Pawła II wystąpi znakomity aktor Jerzy Zelnik i będzie to koncert na zakończenie festiwalu. Organizatorami festiwalu są gospodarze OO. Bernardyni i Burmistrz Miasta Kalwaria Zebrzydowska, a także Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Wadowicach i wymieniana już Fundacja im. Mikołaja z Radomia.  Biuro festiwalu mieści się w Ośrodku Kultury przy ul. Mickiewicza 4 w Zalwarii Zebrzydowskiej - tel.: (033) 876 66 36.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 20.00 w każdy piątek, a wstęp jak zawsze wolny.

Andrzej Gerlach