Festiwale >> Kazimierz Dolny nad Wisla >> 2009, XXV Festiwal
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie
http://www.grudzien.pl/img/Kazimierz 2009 B2.jpg


XXV Letnie Wieczory Muzyczne Kazimierz Dolny 2009

Słynne organy fary kazimierskiej Szymona Liliusza z 1620 roku

Kościół farny, soboty lipca i sierpnia godz. 19.30

04.07. Rok Juliusza Słowackiego
Koncert poetycko-muzyczny
Juliusz Słowacki „Hymn”
Krzysztof Kolberger – recytacja
Robert Grudzień – organy

11.07. Paweł Gusnar – saksofon
Klaudiusz Baran – akordeon, bandoneon

18.07. Małgorzata Walewska - mezzosopran
           Duo Radomiensis
           Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały
           Robert Grudzień - organy

25.07. Aare-Paul Lattik – organy/Estonia/

02.08. Antonio Vivaldi „Cztery pory roku”
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Członkowie Camarata Vistula

08.08. Misterium Dźwięku i Obrazu
„Taniec i Muzyka – Klasyka i Eksperyment
Wanda Badowska-Twarowska – malarstwo i animacja komputerowa
Zdzisław Piernik - tuba, performance
Iwona Jędruch – gongi, misy dźw, performance
Robert Grudzień – organy, piano

15.08. Bogurodzica czyli Pacierz Staropolski
Anna Seniuk - recytacja,
Tytus Wojnowicz - obój
Piotr Wilczyński – klawesyn, organy

22.08. Giedrius Prunskus – baryton /Litwa/
Jurgita Kazakeviciute – organy /Litwa/
Kwartet smyczkowy Walasek

29.08. Jubileusz 800-lecia zakonu Franciszkanów
Koncert poetycko-muzyczny
Spektakl Św. Franciszek z Asyżu "Bracia, póki jeszcze czas, czyńmy dobrze"  
Cezary Żak – recytacja
Agnieszka Gertner-Polak - śpiew
Robert Grudzień – organy

Organizatorzy:
Kazimierski Ośrodek Kultury
Fara Kazimierska
Fundacja im. Mikołaja z Radomia
Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”

Biuro organizacyjne:
Kazimierski Ośrodek Kultury
Dyrektor Monika Dudzińska
24-120 Kazmierz Dolny   tel. 081/881 00 40

Dyrektor festiwalu:  Robert Grudzień
e-mail: robert@grudzien.pl    www.grudzien.pl  tel. 0 601/306 483

Piotr Jackowski - słowo o muzyce, asystent dyrektora    e-mail: piotrjackowski1@wp.pl  tel. kom 885/859 847

Współpraca:
Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby

Kazimierz Dolny nad Wisłą
Organy z kościoła farnego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą obok organów z Olkusza, to prawdopodobnie najstarszy tego typu instrument w Polsce. Organy pochodzą z początku XVII w., mniej więcej na rok 1620 datowana jest szafa instrumentu. Ich budowniczym mógł być Tomasz Gogoliński, Stanislavus Organarius, lub co jest najbardziej prawdopodobne Szymon Liliusz - osiadły w Kazimierzu organmistrz pochodzenia włoskiego. Za tą tezą przemawiałyby cechy fakturalne prospektu organowego - duże wieże pedałowe, charakterystyczne dla niektórych prospektów północnoniemieckich. Generalnie prospekt jest dwusekcyjny, z wyraźnie wydzielonym zestawem głównym i pozytywem. Całość spinają niczym klamrami wspomniane wyżej dwie wieże pedałowe. Instrument był wielokrotnie przebudowywany, po raz pierwszy po najeździe Szwedów w 1656 roku. Niemniej jednak zachowało się wiele pierwotnych jego elementów, m.in. mechaniczna traktura gry, klapowe wiatrownice i większość głosów. Organy mają 36 rejestrów, rozdysponowanych na dwie klawiatury ręczne i jedną nożną. Zachował się oryginalny stół gry z tzw. krótką oktawą i klawiszami w kolorze drewna. Do włączania poszczególnych głosów służą specjalne, metalowe pocięgła, nieco przypominające te z Jędrzejowa. Klucze rejestrowe dla sekcji pozytywu znajdują się za plecami grającego. Poza właściwymi głosami organy zostały wyposażone w rejestr kotłów i dzwonków. Instrumentu można posłuchać min. podczas LETNICH WIECZORÓW MUZYCZNYCH.
http://www.grudzien.pl/img/kosciol organy.jpg
------------------------------
Spotkajmy się w Kazimierzu nad Wisłą – lato 2009

Muzyka dla każdego

Czy warto spędzić tegoroczne lato w Kazimierzu nad Wisłą? Z pewnością tak. Tym bardziej, że 4 lipca rozpoczynają się w tamtejszym kościele farnym XXV Jubileuszowe Letnie Wieczory Muzyczne 2009. Będzie to impreza dla każdego, kto pragnie spędzić ciekawie czas we wszystkie soboty lipca i sierpnia. Zachętą niech będą nazwiska „pierwszoligowych” artystów, mistrzów muzyki i słowa. – Wśród gwiazd nie zabraknie Małgorzaty Walewskiej, Anny Seniuk, Krzysztofa Kolbergera, Konstantego Andrzeja Kulki, Cezarego Żaka – mówi Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.
Kazimierz nad Wisłą to miejsce szczególne. Owo miasto cieszy się wielkim upodobaniem turystów, ceniących sobie jego niezwykły klimat. Urzeka ich piękne położenie ośrodka, słynącego z bogatej oferty kulturalnej. Ciągle dzieje się tutaj coś ciekawego, co przyciąga ludzi jak magnes. Można nawet powiedzieć, że do Kazimierza nie wypada nie przyjeżdżać. Kto raz zetknął się z tym miastem, pragnie tutaj powrócić.
  Wśród kazimierskich zabytków uwagę zwraca kościół farny, a w nim słynne organy, zbudowane w 1620 roku przez Szymona Liliusza. Dopiero 65 lat później przyszedł na świat najwybitniejszy kompozytor muzyki organowej i największy geniusz muzyczny wszechczasów – Jan Sebastian Bach. Dźwięki tego instrumentu zachwycają do dziś, dostarczając słuchaczom niezapomnianych przeżyć.
  Możliwość posłuchania owego niezwykłego instrumentu będzie ważnym, lecz nie jedynym atutem XXV Letnich Wieczorów Muzycznych. W bogatym programie imprezy znajdą się bowiem koncerty wokalno – instrumentalne, programy słowno – muzyczne, jak również wieczory ukazujące łączenie różnych rodzajów sztuki. Są o­ne świetną ofertą zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.
  Nie zawiodą się turyści i mieszkańcy, poszukujący na afiszach sławnych nazwisk. – Zatroszczyliśmy się o to, aby na festiwalu wystąpiła plejada gwiazd sceny i ekranu – zauważa Robert Grudzień. Dyrektor imprezy poleca gorąco wakacyjne spotkanie ze słynną śpiewaczką Małgorzatą Walewską, podbijającą serca bywalców nowojorskiej Metropolitan Opera. – To megagwiazda znana na całym świecie – dodaje, wyrażając podziw dla jej wszechstronności w repertuarze klasycznym i... popowym. Zachęcając do posłuchania artystki wspomnijmy, że to właśnie o­na śpiewała pieśń promującą film „Prymas – trzy lata z tysiąca”.
  Słowa mają wielką moc. Ich siła uwidacznia się jeszcze bardziej, gdy wypowiadają je cenieni, popularni i lubiani aktorzy. Cieszy fakt, że i na kazimierskim festiwalu usłyszymy polską czołówkę mistrzów słowa. Już podczas wieczoru inauguracyjnego (4 lipca, godz. 19.30) wystąpi Krzysztof Kolberger w programie Juliusz Słowacki – „Hymn”. Nadarzy się też okazja do spotkania z Anną Seniuk. Przybliży najdawniejsze teksty w modlitw w języku polskim, którymi modlili się nasi praojcowie. A cóż powiedzieć o Cezarym Żaku, grającym w bijącym rekordy popularności serialu „Ranczo”? Aktor wystąpi w spektaklu „Bracia, póki jeszcze czas, czyńmy dobrze”, opowiadającym o św. Franciszku z Asyżu.
  Będzie też nie lada gratka dla gustujących w muzyce instrumentalnej najwyższych lotów. Z pewnością usatysfakcjonuje ich koncert sławnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, który wykona „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego wraz z zespołem „Camerata Vistula”. Ponadto warto polecić wieczór z udziałem znakomitych artystów młodego pokolenia – Pawła Gusnara (saksofon) i Klaudiusza Barana (akordeon, bandoneon). Podkreślmy też zaproszenie świetnego oboisty Tytusa Wojnowicza, klawesynisty i organisty Piotra Wilczyńskiego, Agnieszki Gertner-Polak (śpiew), organistów Aare Paula Lattika (Estonia), Jurgity Kazakeviciute (Litwa) – wystąpi wraz z litewskim barytonem Giedriusem Prunskusem, Kwartetu Smyczkowego „Walasek” oraz mistrza fletni Pana i cymbałów Georgija Agratiny (Ukraina).
  Trudno w kilku słowach oddać bogactwo tegorocznej imprezy. Warto podkreślić jej różnorodność, którą oddaje jeszcze jeden interesujący wieczór. To koncert zatytułowany „Misterium dźwięku i obrazu. Taniec i muzyka – klasyka i eksperyment”, nawiązujący do idei sztuki performance. Prezentacje tego typu łączą w całość wiele form aktywności artystycznej. Wykonawcami będą: rewelacyjny tubista Zdzisław Piernik, Iwona Jędruch (gongi, misy dźwiękowe), Robert Grudzień (organy), Wanda Badowska-Twarowska (malarstwo i animacja komputerowa).
  Warto już dziś zarezerwować sobie czas na lipcowe i sierpniowe koncerty festiwalowe, które będą się odbywać w każdą sobotę o godzinie 19.30. – Impreza, na którą zapraszamy mieszkańców i turystów, zadowoli wszystkich – zapewnia Robert Grudzień. Kazimierskie, jubileuszowe wieczory muzyczne, tuż-tuż. Spotkajmy się w Kazimierzu!
                                                                                   PIOTR JACKOWSKI
                                                                                   muzykolog, prowadzący koncerty
                                                                                   e-mail: piotrjackowski1@wp.pl
-------------------------------------------------------------------

fot. Robert Grudzień ze strony www.grudzien.pl

Kościół, organy, ołtarz, kontuar
http://www.grudzien.pl/img/IMG_0288.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0294.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0295.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0296.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0297.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0300.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0301.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0302.JPG

http://www.grudzien.pl/img/IMG_0305.JPG

Robert Grudzień przy kontuarze zabytkowych organów Kazimierskiej Fary
http://www.grudzien.pl/img/GR%20Kazimierz..jpg