Festiwale >> Stalowa Wola >> 2008 XVIII Festiwal
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowaniehttp://www.grudzien.pl/img/Stalowa 2008..jpg

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów
Stalowa Wola - Rozwadów 2008

01 lipca – 26 sierpnia
wtorki, godz. 19.00

01.07. Karol Gołębiowski – organy /Belgia/

08.07. Oratorium „Droga Nadziei”
Józef Broda - trombity, gajdy, okaryny, drumle,
Janusz Kohut – organy, instr. elektroniczne

15.07. Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce,
Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały
Robert Grudzień – organy
Jubileusz 60-lecia urodzin Georgija Agratiny
Promocja CD: Robert Grudzień/Leżajsk-Jędrzejów/
"Moja Ziemia Święta" Jarosław Kret - spotkanie autorskie, promocja albumu

22.07. Paweł Gusnar – saksofon
Jan Bartłomiej Bokszczanin - organy

29.07. Romuald Erenc - gitara

05.08. Sylwia Strugińska – sopran
Dela Jatautaite – organy /Litwa/

12.08. Fredrik Albertsson – organy /Szwecja/

19.08. Szymon Jędruch – tenor
Bogna Jędruch – fortepian/organy

26.08. Michel Colin – organy/Francja/

Organizatorzy:
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli
Prezydent Miasta Stalowa Wola
Starosta Powiatu Stalowa Wola
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Państwowa Szkoła Muzyczna w Stalowej Woli
Stalowowolskie Towarzystwo Kulturalne
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli
Fundacja im. Mikołaja z Radomia

Biuro festiwalu
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów
37-467 Stalowa Wola
ul. Klasztorna 27
tel.: +48 (0-15) 842 03 24

www.festiwal.stalowka.net

» Dyrektor Festiwalu Robert Grudzień
tel.: (+48) 601 306 483
e-mail: robert@grudzien.pl   www.grudzien.pl

» Asystent dyrektora festiwalu, prowadzenie koncertów
Piotr Jackowski e-mail: piotrjackowski1@wp.pl

STALOWA WOLA NEWS
www.petrus.blog.pl

http://www.stalowawola.kapucyni.pl/  
http://www.festiwal.stalowka.net

Stalowa Wola zagłębiem muzyki organowej i kameralnej

FESTIWALOWE LATO

Recitalem światowej sławy wirtuoza organów Karola Gołębiowskiego, zamieszkałego w Belgii zostanie zainaugurowany XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola – Rozwadów 2008. Koncert rozpocznie się 1 lipca o godz. 19, a jego miejscem będzie – tradycyjnie – klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. Spotkania z muzyka organową i kameralną odbywać się będą w każdy wtorek, aż do 26 sierpnia.

Warto wiedzieć o tym, że kojarzona zwykle z hutą Stalowa Wola staje się latem zagłębiem muzyki organowej i kameralnej. W lipcu i sierpniu przybywają tutaj artyści z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Mistrzowie sztuki zwanej ars musica koncertują w przepięknym wnętrzu klasztornym o wyjątkowych walorach akustycznych. Urzeka także brzmienie rozwadowskich organów, cenione przez wirtuozów królewskiego instrumentu.
Początki Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Stalowa Wola – Rozwadów sięgają 1990 r. Wtedy to do kościoła Matki Bożej Królowej Polski zostały sprowadzone elektroniczne organy kościelne „Grand Opera”. Ponieważ instrument spełniał wymogi koncertowe, bp Edward Frankowski poddał myśl o zorganizowaniu koncertów. Ów pomysł podjęli organista kościoła MBKP Stanisław Kusztyb oraz niżej podpisany, którzy nawiązali kontakt z opolską artystką Lucyną Glezner-Liptak. Rozmowa, odbyta w czerwcu w Sandomierzu, zaowocowała objęciem przez nią kierownictwa artystycznego I Stalowowolskich Koncertów Organowych.
Przez pierwsze cztery lata koncerty odbywały się w drugiej połowie wakacji, organizowano zwykle pięć środowych recitali. W Stalowej Woli występowali nie tylko wirtuozi polscy, lecz także goście z Czechosłowacji, Niemiec, a nawet... Korei Południowej. Pieczę nad festiwalem sprawowało Towarzystwo Muzyczne „Caecilianum”.
W roku 1995 kierownictwo imprezy objął radomski wirtuoz organów Robert Grudzień, a formuła przedsięwzięcia zmieniła się i wzbogaciła. Słuchacze gromadzili się w kilku kościołach Stalowej Woli i Rozwadowa, delektując się sztuką prezentowaną przez gości z Kanady czy Japonii. Cykl recitali nazwano mianem Letnich Koncertów Festiwalowych.
Przełomem w historii festiwalu okazał się rok 1996. Budowano wówczas mechaniczne, dwudziestosześciogłosowe organy w rozwadowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam zagościła impreza, rozwijając się w znakomitych warunkach. Ówczesne prezentacje odbywały się podczas stopniowego powiększania liczby głosów organowych przez warszawską firmę organmistrzowską Janusza Kamińskiego. Ewenementem było organizowanie festiwalu w chwili, kiedy instrument dopiero powstawał. Ale taki zamysł sprawdził się, powodując zadowolenie publiczności i mobilizując wykonawcę instrumentu do wytężonej pracy.
Z czasem impreza stała się Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym Stalowa Wola - Rozwadów i pod taką nazwą odbywa się do dziś. Dzięki Robertowi Grudniowi, w murach klasztornej świątyni wystąpiły największe sławy życia muzycznego. To właśnie tutaj podziwiano kunszt wokalny słynnego tenora Wiesława Ochmana, delektowano się koncertem „Poznańskich Słowików” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, festiwalową gwiazdą była też renomowana sopranistka Teresa Żylis-Gara. A ileż emocji dostarczył popis wirtuoza skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki i towarzyszących mu muzyków z Sinfonii Varsovii wraz z najwybitniejszym mistrzem klawesynu w Polsce Władysławem Kłosiewiczem... Prezentowali się też aktorzy: Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik i Włodzimierza Matuszak.
Charakterystyczne dla festiwalu są muzyczne ciekawostki. Cieszą się o­ne uznaniem publiczności i zachęcają do obcowania ze sztuką muzyczną tych, którzy stawiają na tej niwie pierwsze kroki. Do takich imprez można zaliczyć występy popularnego Georgija Agratiny z Kijowa – wirtuoza fletni Pana i cymbałów. Emocji dostarczały także prezentacje trzyipółmetrowego rogu alpejskiego, harmonijek ustnych, piły śpiewającej, a nawet harfy szklanej zbudowanej z... kieliszków.
Latem tego roku zostanie zorganizowany XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Stalowa Wola - Rozwadów 2008. Koncerty odbywać się będą we wszystkie wtorki lipca i sierpnia o godzinie 19, zakończenie imprezy nastąpi 26 sierpnia. Usłyszymy artystów z Polski, Belgii, Szwecji, Litwy, Francji, Ukrainy, a jednym z najciekawszych wieczorów będzie spotkanie z Józefem Brodą w Oratorium „Droga Nadziei”. Można będzie również posłuchać fletni Pana, cymbałów koncertowych w połączeniu z organami, zabrzmią także saksofon, skrzypce, trombity, okaryny, drumle i gitara. Ponadto nie zabraknie występu popularnego duetu Georgij Agratina – Robert Grudzień, podczas którego Georgij Agratina będzie świętował 60-lecie urodzin. Ci dwaj muzycy zaprezentują się 15 lipca wraz Konstantym Andrzejem Kulką.
Podczas tegorocznego festiwalu zostanie zaakcentowane dwunastolecie wybudowania klasztornych organów. Poświęcił je 15 września 1996 roku bp. Stanisław Padewski, który sprawował wówczas uroczystą liturgię Mszy św. Natomiast prezentacji instrumentu dokonał Jerzy Kukla, ukazując jego możliwości techniczne i brzmieniowe. Powiedział wówczas między innymi: – Liczba możliwości organów jest z pewnością skończona, ale niepoliczalna.
ROBERT GRUDZIEŃ, PIOTR JACKOWSKI

WWW.GRUDZIEN.PL
E-MAIL: ROBERT@GRUDZIEN.PL
TEL KOM 0601/306483