Festiwale >> Starachowice >> 1989 - 1999, festiwale
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


MIĘDZYNARODOWE DNI MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ Starachowice 1989-1999

Kierownictwo artystyczne Robert Grudzień, Tomasz Ceglarski

NASZE TRADYCJE

Starachowice to ośrodek o kilkusetletniej historii i tradycjach kulturalnych. Powstanie i jego rozwój zwiazane były z działalnością zakonu Benedyktynów z Opactwa Świętokrzyskiego (miasto Wierzbnik) i Cystersów z Wachocka (osada Ruda Starzechowska, Starachowice) oraz utworzenie Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.
Wsparty na regionalnych korzeniach amatirski ruch artystyczny został wzbogacony w początkach XX stulecia o patriotyczne i narodowe treści. Jeszcze przed rokiem 1918 powstały tu stowarzyszenia społeczno-kulturalne, rozwinął się ruch teatralny i muzyczny.
Edukację muzyczną bardzo aktywnie prowadziły w okresie II Rzeczpospolitej Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze"Lira"i Towarzystwo Śpiewacze"Harfa".
Odbywały się liczne koncerty i prezentacje.
Tradycje te w okresie powojennnym kontynuowały zespoły muzyczne, chóralne działające przy placówkach kultury i oświaty. Ambasadorem kultury muzycznej przez ponad 30 lat był Klub Międzynarodiwej Prasy i Książki. Na kameralnej scenie KMPIK zaprezentowały się starachowickiej publiczności sławy polskiej sceny muzycznej, operowej i teatralno- filmowej m.in.: Bernard Ładysz, Wiesław Ochman, Regina Smendzianka, Grażyna Brodzińska, Stanisław Soyka, Andrzej Ratusiński, Konstanty Kulka, Halina Czerny- Stefańska, Wanda Wiłkomirska.
Ważnymi ogniwami w krzewieniu kultury muzycznej były starachowickie parafie p.w. Wszystkich Świetych i Świętej Trójcy. Działały w nich chóry i zespoły wokalne, pracowali ambitni organiści, by wspomnieć Stefana Ratusińskiego.
Koncerty organowe organizowane sporadycznie z okazji świąt kościelnych stały się w latach 1976-1978-dzieki działaczom PTTK doroczną imprezą kulturalną. Na miejsce koncertów wybrano wówczas Kościół Opactwa O.O.Cystersów w pobliskim Wąchocku, gdzie znajdują się zabytkowe organy, a intencją organizatorów było zwrócenie uwagi na potrzebę konserwacji tego siedemnastowiecznego instrumentu.
Na stałe koncerty organowe wróciły do Miejskiego Kalendarza Imprez Kulturalnych dopiero jedenaście lat później. Dziś Starachowice to liczący się w regionie i kraju ośrodek amatorskiego ruchu muzycznego.
Prężnie działają i odnoszą sukcesy Chóry Kameralne"Portamento","Concentus" i"Meridies", Miedzyszkolny"Big-Band",Teatr Muzyczny"Nad Kamienną".

TAK BYŁO NA POCZĄTKU...

Ponysłodawcą stałego cyklu koncertów muzyki organowej był Tomasz Ceglarski absolwent Instytutu Wychowania Muzycznego Kieleckiej WSP, wówczas instruktor Młodzieżowego Domu Kultury.Jego inicjatywa wsparta pomocą Wydziału Kultury UM i miejscowych placówek Młodzieżowego Domu Kultury, Spółdzielczego Domu Kultury SSM oraz Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Starachowic przerodziła się w I Starachowickie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez cały pażdziernik1989 r. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych przy życzliwej opiece ks. Prałata Tadeusza Jędry rozbrzmiewała muzyka Bacha, Vivaldiego, Beethovena, Mendelssohna, Mozarta i innych mistrzów muzyki organowej. Z recitalami wystąpili m.in.Anna Vranova (mezzosopran) solistka Teatru Narodowego w Pradze i wybitni muzycy Wiktor Łyjak, Julian Gembalski. Nie zabrakło akcentów starachowickich. Gościem Dni była starachowiczanka, znana sopranistka Teresa Grdeń-Nosarzewska. Wystąpił również Nauczycielski Chór Kameralny"Concentus".
Lokalna prasa odnotowała: ..."nie jest łatwo w dzisiejszych czasach wyprowadzić ludzi z domów, szczególnie wieczorową porą, gdy już wszyscy dawno zasiedli przed telewizorami. A w kościele tłum złożony z młodzieży i ludzi różnych pokoleń. Po koncercie brawa, kilkakrotne bisowanie, wszystko jak za dawnych czasów, gdy chłonęło się kulturę"na żywo", nie mając jeszcze substytutu w postaci taśmy filmowej i ekranu....."