Festiwale >> Starachowice >> 1999, IX festiwal
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


1999r. X DNI

1 września - kościół p.w. Wszystkich Świętych
WOLFGANG PANHOFER wiolonczela (Austria)
ROBERT GRUDZIEŃ organy
12 września - kościół p.w. Świętej Trójcy
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ"HORTUS MUSICUS"
WALDEMAR GAWIEJNOWICZ organy
15 września -Starachowickie Centrum Kultury
KONCERT JUBILEUSZOWY
WIESŁAW OCHMAN śpiew
GEORGIJ AGRATINA fletnia Pana (Mołdawia)
ROBERT GRUDZIEŃ organy
CHÓR CHŁOPIĘCY I MĘSKI PFP "POZNAŃSKIE SŁOWIKI"
dyr. STEFAN STULIGROSZ
MIROSŁAW GAŁĘSKI fortepian
19 września - kościół p.w. Wszystkich Świetych
ROMAN PERUCKI organy
26 września - kościół p.w. M.B. Nieustającej Pomocy
CHÓR KAMERALNY"MERIDIES"
SOLIŚCI I ORKIESTRA PSM I St.
MONIKA KOLASA -HLADIKOVA -śpiew (Czechy)
ROBERT GRUDZIEŃ organy
3 października - kościół p.w. Wszystkich Świętych
NAUCZYCIELSKI CHÓR KAMERALNY "CONCENTUS"
dyr. PIOTR GĄSOWSKI
ŻEŃSKI CHÓR KAMERALNY"PORTAMENTO"
dyr. MAGDALENA MRÓZEK
OLGA DMYTRENKO organy (Ukraina)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
6 lipca - kościół p.w. Wszystkich Świętych
MARKUS LINDER róg alpejski (Szwajcaria)
ROBERT GRUDZIEŃ organy
3 września -5 października Starachowickie Centrum Kultury
WYSTAWA JUBILEUSZOWA DNI
15 września Starachowickie Centrum Kultury
INAUGURACJA ROKU KULTURALNEGO 1999- 2000
26 września kościół - p.w. M.B. Nieustającej Pomocy
JUBILEUSZ 5- LECIA DZIAŁALNOŚCI CHÓRU "MERIDIES"
1-3 października
OBCHODY MIEDZYNARODOWEGO DNIA MUZYKI


Refleksje
Wszystko zaczęło się od spotkań z p.p. Wiktorem Łyjakiem i Jerzym Rosińskim jeszcze podczas studiów w kieleckiej WSP. Będąc przewodniczącym Koła Naukowego Muzyków w Instytucie Wychowania Muzycznego miałem wielokrotnie możliwość słuchania gry na organach i prelekcji W. Łyjaka. Byłem również członkiem Chóru Duszpasterstwa Akademickiego, którym kierował p. J. Rosiński. Osobowości te miały niewątpliwie wielki wpływ na moje zainteresowania muzyką organową. Po powrocie do rodzinnego miasta spróbowałem upowszechnić te zainteresowania. Trafiłem na prawdziwych animatorów p.p Lidię Pokuszyńską, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Rysia Wróbla ze Spółdzielczego Domu Kultury, i Kazimierza Nowickiego kierownika Wydziału Kultury i Sztuki UM, który mój pomysł wprowadził jesienią 1989 roku w życie jako I Starachowickie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Oczywiście bez błogosławieństwa i życzliwości ks. Prałata Tadeusza Jędry nie ruszylibyśmy. Wiele zawdzięczamy opiekunowi artystycznemu p. Robertowi Grudniowi z Radomia. Jak pamiętam, byliśmy pierwszym ośrodkiem w województwie organizującym całt cykl takich koncertów.
Dziś po dziesięciu latach wyrażam ogromne podziękowanie swoim nauczycielom za wzbogacenie zainteresowań muzyką i wszystkim wspomagającym nasze przedsięwzięcie. Przeżyliśmy "tłuste" i "bardzo chude" lata starając się dostarczyć Państwu różnorodny stylistycznie repertuar koncertów. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli muzycy i zespoły, niektórzy kilkakrotnie koncertowali w naszym mieście. Starachowice zyskały zyskały sławnych przyjaciół, my organizatorzy satysfakcję i życzliwość melomanów.
Bardzo dobra współpraca ze starachowickimi parafiami, pomoc władz miejskich, zainteresowanie i wspaniała postawa publiczności rekompensowały nasz trud przygotowań i organizacji kolejnych Dni. Jak ten czas leci. To już dziesiąta edycja. Wyrażam nadzieję, że zapoczątkuje o­na kolejne, oby do "srebrnego" jubileuszu.
Tomasz CeglarskiZły musi być człowiek,
Który nie lubi pieśni, śpiewu
I muzyki..."

Taką sentencją wielkiego angielskiego dramatopisarza opatrzył wpis do Kroniki Dni Pan Zbigniew Macias solista Teatru Wielkiego z Łodzi. Jej potwierdzeniem są widzowie i atmosfera dziewięciu edycji Starachowickich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Te doroczne muzyczne spotkania - dzięki zaproszeniu znakomitych wykonawców - umożliwiły nam przeżycie niezapomnianych chwil.
Przed nami jubileuszowe koncerty.
Jubileusze wzbogacają wspomnienia o przeżytych wspólnie chwilach, o sukcesach i porażkach, są okazją do gratulacji i podziękowań. Myślę że koncerty Dni, niepowtarzalne brzmienie organów, urokliwy dźwięk fletni Pana, rogu alpejskiego, wirtuozeria solistów i muzyka chóralna pozwoliły nam radośniej i spokojniej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.
Było to możliwe dzięki ludziom kochającym muzykę i życzliwym kulturze. W ich gronie znaleźli się Tomek Ceglarski (pomysłodawca imprezy, Lidia Pokuszyńska, Madzia i Piotr Mrózkowie, Ryszard Wróbel, nieżyjący Andrzej Nowak i Paweł Wikiera, nasi duchowi, gospodarze parafii ks. Tadeusz Jędra, Tadeusz Czyż i Stanisław Pindera, władze miejskie. Na ich ręce przekazuję serdeczne podziękowania.
Mam nadzieje, że kolejna edycja jubileuszowa już X Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pozostawi najlepsze wrażenia i oby ich było zawsze jak najwięcej.
Barbara Kurek
Dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury