Festiwale >> zARTYSCI >> Lyjak Wiktor
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


http://www.wtm.org.pl/bach/lyjak.htm
Wiktor Łyjak ur. 1954 r. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju (m.in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie) oraz za granicą w Austrii, Belgii, Białorusi, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Korei Płd., na Litwie, w Norwegii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie i we Włoszech. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m. in. dzieł J. Brahmsa, A. Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI - XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce. Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę, przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J. S. Bacha. Jego nagranie CD z utworami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik "Muzyka 21" za płytę miesiąca we wrześniu 2004 r. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha, J. Brahmsa, C. Francka, F. Mendelssohna i W. A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J. F. Händla.
Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk. Publikuje prace z zakresu dziejów budownictwa organowego i historii muzyki polskiej. Autor hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Jako Rzeczoznawca Ministra Kultury w zakresie dokumentacji i konserwacji zabytkowych organów oraz rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w tej specjalności, bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów, konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Jako ekspert powoływany przez Wspólnotę Polską działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Jest członkiem Rady Naukowej Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, gdzie zajmuje się sprawami inwentaryzacji polskich organów. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI, traktujących o dawnych organach w Polsce.
Wiktor Łyjak związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Świętego Krzyża, a w latach 1976 - 1983 pełnił tam obowiązki organisty. Od przeszło dwudziestu lat, jako tytularny organista gra w Kościele Prokatedralnym (Seminaryjnym). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym "Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, gdzie jest członkiem Zarządu.
Wykłada w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

http://www.westfaelischer-orgelbau.de/aktuell.html
Informacje ze strony

Aktuelle Projekte:

Die neue Orgel im Dom zu Allenstein (Olsztyn)

Eine neue Orgel für den Dom zu Allenstein (Olsztyn)
Westf. Orgelbau S. Sauer erhält bedeutenden Auftrag für ein Weltkulturerbe

Von links nach rechts:
Prof. Ulrich Grosser – Ladbergen,
Dr. Wiktor Lyjak, Orgelsachverständiger – Warszawa / Polen,
Siegfried Sauer, Orgelbaumeister,
Dr. Andreas Lesinski, Dompropst im Dom zu Allenstein / Olsztyn,
Georg Krawinkel – Steinheim, stellte die ersten Kontakte zwischen der Domgemeinde Olsztyn und der Firma Sauer her.

=========================================

http://www.grudzien.pl/img/lyjak akt_ministra_05[1].jpg