News >> 2007 Wyspianski Lukaszewicz
Główna
News
Robert Grudzień
Festiwale
Galeria
Przyjaciele
Pomoc/akcje charytatywne
Linki
Mapa strony
Kontakt
Organy


  Logowanie


W roku Stanisława Wyspiańskiego promujemy

Monodram  "A kaz tyz ta Polska?"
Olgierd Łukaszewicz - recytacja


Od 13 stycznia 2000 roku Olgierd Łukaszewicz na scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie prezentuje monodram "A kaz tyz ta Polska? Osobą dramatu jest w Jego przedstawieniu komediant narodowej sceny.Występuje używając czapki błazeńskiej,wykonanej z gazety,ponieważ to Dziennikarzowi ukazał się błazen narodowy Stańczyk.Łukaszewicz z niezwykłą intuicją wydobył z pisanych ponad sto lat temu tekstów/fragmenty Wyzwolenia,Wesela i Warszawianki/ tony dziś współczesne.Aktualność to nie jedyny atut spektaklu.Monodram skupia uwagę widzów przez ponad godzinę.Zachwyca perfekcja wykonania-wszelkie zmiany intonacji i rytmu,pomysłowe "ogranie"przestrzeni pustej sceny i widowni oraz ujawniane przez aktora możliwości charakterystyczne,zawsze celowo i dyskretnie użyte.Olgierdowi Łukaszewiczowi bliskie jest motto Wyspiańskiego:"Musimy coś zrobić co by od nas zależało,zważywszy,że dzieje się tak dużo,co nie zależy od nikogo",dlatego chętnie spotka się z Państwem by porozmawiać o obejrzanym spektaklu po jego zakończeniu.

Stanisław Wyspiański – jedna z największych i najważniejszych postaci polskiej kultury – urodził się 15 stycznia 1869 w Krakowie, zmarł w tym samym mieście 28 listopada 1907. Dramatopisarz, poeta, inscenizator, twórca nowoczesnego teatru polskiego, malarz, grafik i architekt. Rok 2007 został ustanowiony przez Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu Rokiem Wyspiańskiego.          

informacja:
robert@grudzien.pl

wiecej informacji:
http://www.grudzien.pl/index.php?dzial=Robert%20Grudzień&poddzial=Duety%20-%20współpraca&podpoddzial=Olgierd%20Łukaszewicz%20-%20aktor&id=232